Judges list CACIB 2020

The list of judges by group FCI

GROUP I

SUNDAY

09.02

JORGEN HINDSE (DK)

german shepherd dog

JILL PEAK (GB)

welsh corgi pembroke, bobtail

JOAN WALSH (IE)

welsh corgi cardigan, border collie

JOHN J. WALSH (IE)

shetland sheepdog, collie rough

MYRIAM VERMEIRE (BE)

australian cattle dog, australian kelpie, bouvier des flanders, australian shepherd, belgian shepherd dogs, beauceron, dutch shepherd dog, dutch schapendoes

CSABA ZSOLT LOKODI (RO)

white swiss shepherd dog, ceskoslovensky vlcak, slovakian chuvach, puli, mudi, bohemian shepherd dog, bohemian shapherd dog

ANDRZEJ STĘPIŃSKI (PL)

polish lowland sheepdog, tatra shepherd dog, miniature american shepherd

NORMAN DESCHUYMERE (BE)

bearded collie, briard, collie smooth, saarloos wolfdog

DUSAN PAUNOVIC (SR)

ciobanesc romanesc mioritic

GROUP II

SUNDAY

09.02

NORMAN DESCHUYMERE (BE)

pyrenean mastiff, tibetan mastiff, newfoundland

JEAN-JACQUES DUPAS (FR)

miniature schnauzers, giant schnauzers

DUSAN PAUNOVIC (SR)

bulldog, bullmastiff, dogo argentino, mastiff, pyrenean mountain dog, shar pei

HANS VAN DEN BERG (NL)

appenzell cattle dog, dobermann, entlebuch cattle dog, hovawart, spanish mastiff, german pinscher, miniature pinscher, rottweiler, schnauzers

DIRK SPRUYT (BE)

german boxer, great dane, tornjak, pyrenean mountain dog

ANDRZEJ KAŹMIERSKI (PL)

anatolian shepherd dog, st. bernard dogs, broholmer, russian black terrier, majorca mastiff, dogue de bordeaux, fila brasileiro,karst shepherd dog, landseer, leonberger, neapolitan mastiff, caucasian shepherd dog, presa canario, yugoslavian herder, uruguayan cimarron

JANUSZ OPARA (PL)

great swiss mountain dog, tosa, italian corso dog, central asia shepherd dog

 

KRYSTYNA OPARA (PL)

bernese mountain dog

GROUP III

SATURDAY

08.02

CSABA ZSOLT LOKODI (RO)

terriers: airedale, norwich, sealyham, staffordshire bull terrier, irish, scotish, skye

JOHN J. WALSH (IE)

terriers: manchester, english toy, cairn, dandie dinmont, irish soft coated wheaten, jack russell terrier, kerry blue, parson russell terrier, fox terriers

PAULO COELHO (PT)

bull terrier, yorkshire terrier, welsh terrier

ANDRZEJ KAŹMIERSKI (PL)

american staffordshire terrier

HANS  VAN DEN BERG (NL)

terriers: bedlington, border, brazilian, west highland white, german hunting, miniature bull terrier

GROUP IV

SUNDAY

09.02

KALVO KRIISK (EST)

dachshund

GROUP V

SATURDAY

08.02

JOAN WALSH (IE)

alaskan malamute, akita, american akita, shiba, thai ridgeback dog

BARBARA LARSKA (PL)

chow chow, miniature spitz, medium spitz, giant spitz, keeshond, mexican hairless dog, peruvian hairless dog, finnish reindeer herder, pharaoh hound, finnish lapphund, basenji, karelian bear dog, lajkas, eurasian, siberian husky, icelandic sheepdog, ibizan podenco, portuguese podengo, shikoku, japanese spitz

DUSAN PAUNOVIC (SR)

samoyed, pomeranian

 

GROUP VI

SUNDAY

09.02

JILL PEAK (GB)

basset hound, beagle, dalmatian, basset griffon vendeen, otterhound, bloodhound

CSABA ZSOLT LOKODI (RO)

alpine dachsbracke, bernese hound, slovakian hound, hanoverian scenthound, porcelaine, grand griffon vendeen

BARBARA LARSKA (PL)

polish hunting dog, rhodesian ridgeback

JAN RYK (PL)

polish hound

DOROTA WITKOWSKA (PL)

bavarian mountain scenthound, small blue gascony hound, black and tan coonhound

GROUP VII

SATURDAY

08.02

MYRIAM VERMEIRE (BE)

setters, weimaraners

JEAN-JACQUES DUPAS (FR)

english pointer, auvergne pointing dog, st. germain pointing dog, poiting dogs: french, frisian, german, hungarian, italian, small munsterlander, epagneul breton

GROUP VIII

SATURDAY

08.02

KALVO KRIISK (EST)

curly coated retriever, golden retriever, springer spaniels, sussex spaniel

 

ANDRZEJ STĘPIŃSKI (PL)

french water dog, chesapeake bay retriever, clumber spaniel, cocker spaniels, field spaniel, irish water spaniel, nova scotia duck tolling, lagotto romagnolo, nederlandse kooikerhondje, portuguese water dog, spanish water dog, german spaniel

 

DOROTA WITKOWSKA (PL)

flat coated retriever, labrador retriever

GROUP IX

SATURDAY 08.02

DIRK SPRUYT (BE)

pug, papillon, phalene, pekingese

 

 

JORGEN HINDSE (DK)

french bulldog

NORMAN DESCHUYMERE (BE)

chihuahua, japanese chin, russian toy

JILL PEAK (GB)

cavalier king charles spaniel

 

HANS VAN DEN BERG (NL)

bolognese, havanese, little lion dog

JANUSZ OPARA (PL)

bichon frise, king charles spaniel, maltese, poodles

KRYSTYNA OPARA (PL)

boston terrier, chinese crested dog, lhasa apso, tibetan spaniel, tibetan terrier, small brabant griffon, griffons

ANDRZEJ KAŹMIERSKI (PL)

shih tzu, coton de tulear

GROUP X

SUNDAY

09.02

JEAN-JACQUES DUPAS (FR)

afghan hound, saluki, polish greyhound, azawakh, sloughi, greyhound, hungarian greyhound

 

PAULO COELHO (PT)

 

JILL PEAK (GB)

italian greyhound, whippet, irish wolfhound, deerhound

 

borzoi

 

SUNDAY

 09.02                  

BARBARA LARSKA (PL)
ANDRZEJ STĘPIŃSKI (PL)

unrecognized breeds

Junior Handling Competition:

Saturday 08.02.2020 –  KRYSTYNA OPARA (PL)

Sunday 09.02.2020 –  DOROTA WITKOWSKA (PL)

 

Item